Mitä tapahtuu ”osta ja pidä” -asuntosijoittajan turvamarginaalille, kun hinnat nousevat? – YouTube #160

Tilastokeskuksen mukaan vanhojen asuntojen hinnat nousivat Helsingissä ja Tampereella 4 % helmikuusta 2020 helmikuuhun 2021.
Vuokrat eivät ole nousseet samaa 4 %:n vuositahtia, vaan nippa nappa yhden prosentin samassa ajassa.
Mitä tämä voisi tarkoittaa “osta ja pidä” -asuntosijoittajalle? Miten ajatella, jos asuntojen hinnat nousevat vuodesta toiseen vuokria paljon nopeammin?
Miten jatkaa osta ja pidä asuntosijoittajana, vaikka tuntisi riskien kasvavan? – YouTube #161
Kiitos Ostan Asuntoja -sisällön mahdollistavalle sponsorille:
Sijoitusasunnot.com tarjoaa hyvätuottoisia sijoitusasuntoja alle markkinahintojen ja arvokasta tietoa sekä ajankohtaisia näkemyksiä asuntosijoittamisesta. Käy katsomassa vuodelle 2021 päivittyneet nettisivut, uusimmat kohteet, liittymässä sähköpostilistalle, lataamassa ilmaiset asuntosijoittajan työkalut ja katsastamassa uusimmat artikkelit osoitteesta sijoitusasunnot.com.
Näin ostat sijoitusasunnon Sijoitusasunnot.com:lta
Anttoni & Waltteri, Kerkkonen & Hiljanen Osa 1 – Ostan Asuntoja Podcast #106
Tosi laadukas opas: Sijoitusasunnon valokuvaus ja kuvien editointi nykyaikaisella kännykällä
Tuoretta tai ikivihreää tavaraa Ostan Asuntoja -tuuteista:
Introvertti Asuntosijoittajamuija Osa 1 – Ostan Asuntoja Podcast #143
Ostan Asuntoja Podcastin voi tilata tästä
Uusi asuntosijoituskirja ja mitä asuntosijoituskanavia löytyy YouTubesta? – YouTube #157
Ostan Asuntoja YouTube -kanavan voi tilata tästä
Asuntosijoittajan veroilmoitus ja verojen laskeminen 2021 – Blogi #246
Harri Hurun ja Marko Kaarton uusi asuntosijoituskirja ”Asuntosijoittamisen lumipalloefekti” julkaistaan kesäkuussa 2021. Sillä on omat nettisivut asuntosijoituskirja.fi, josta kirjan voi ennakkotilata ennakkotarjoushintaan.
Tiistaina 13.4.2021 Joonas Orava haastattelee kirjan kirjoittajia kaikille avoimessa mutta ilmoittautumista edellyttävässä Suomen Asuntoneuvojien webinaarissa.
Trackbacks & Pingbacks
- Pankkityö- ja asuntosijoittamisinnostus Mika Valjakka Osa 1 – Ostan Asuntoja Podcast #145 | Ostan Asuntoja
- Asuntosijoittajan ja vuokranantajan 2020 veroilmoitus OmaVerossa – Blogi #249 | Ostan Asuntoja
- Miten jatkaa osta ja pidä asuntosijoittajana, vaikka tuntisi riskien kasvavan? – YouTube #161 | Ostan Asuntoja
Hyvää pohdintaa. Tuli mieleen asiaa läheltä liippaava kysymys. Olen muuttamassa pois Hitas-asunnostani Helsingin keskustan liepeiltä. Mitä mieltä olet, onko Hitas-kohdetta järkeä jättää vuokralle eli sijoitusasunnoksi? Vuokratuotossahan pääsee hyviin suhteellisiin lukemiin kun arvo on markkinoita alempi, mutta arvonnousu perustuu käsittääkseni pariin eri indeksiin, eikä ehkä ihan kipua yhtä nopeasti ylös kun yleinen markkinataso.
Terve,
Minulla ei ole kokemuksia Hitas-kohteista eli en tiedä. Niitä on paljon parjattu, kun sellaisen saaneet ovat päässeet hyviin tuottoihin kiinni. Kannattaa siis selvittää joltain, joka tietää.