Siirry sisältöön

Kannattaako autopaikka ostaa sijoitusasunnon oston yhteydessä? – YouTube #117

02/06/2020

Nyt ei puhuta autopaikkoihin sijoittamisesta vaan autopaikan hankinnasta tai hankkimatta jättämisestä sijoitusasunnon ostamisen yhteydessä.

Autopaikat voivat olla taloyhtiön hallinnassa eivätkä myytävinä erillisinä osakkeina. Monissa uudiskohteissa autopaikat ovat kuitenkin usein omina osakkeinaan. Silloin, kun autopaikat on erillisinä osakkeina, asuntosijoittaja joutuu pohtimaan sijoitusasunnon ostamisen yhteydessä myös autopaikan ostamista tai sen ostamatta jättämistä. 

Käyn läpi 6 kohtaa, joita tulisi miettiä tehdessään päätöstä autopaikan ostamisesta tai ostamatta jättämisestä.

Keksitkö muita mietintäkohteita tässä yhteydessä? Lisää kommenttikenttään.


Kiitos Ostan Asuntoja -sisällön mahdollistavalle sponsorille:

OVV_logo

Vuokraustoiminta on tärkeä osa asuntosijoittamista. Ajan tai taitojen puuttuessa sen voi ulkoistaa OVV:n ammattilaiselle oli kyseessä sitten yksittäinen vuokra-asunto tai suursijoittajan asuntosalkku.

Mikäli haluat vain keskittyä nauttimaan sijoitusasuntosi tuotosta, OVV Kokonaispalvelu on sopiva vaihtoehto. Se on kaiken kattava ”avaimet käteen” -konsepti, jossa OVV hoitaa kaiken vuokrasuhteen alusta loppuun myöntäen vuokratakuun koko vuokrasuhteen ajalle. Jos vuokralainen ei maksaisi vuokraansa, paikallinen OVV:n toimisto maksaa sen.

Mikäli haluat apua hyvän vuokralaisen löytämisessä mutta hoidat vuokrasuhteen hallinnan itse, OVV Vuokravälityspalvelu on oikea vaihtoehto.

OVV palvelee ja neuvoo koko vuokrasuhteen ajan. OVV.com

7000 vuokrattua asuntoa – Marita Polvi-Lohikoski osa 1 – Ostan Asuntoja Podcast #43



Ostan Asuntoja YouTube -kanavan voi tilata tästä

Matias “Profit & Fun” Savolainen Osa 1 – Ostan Asuntoja Podcast #100

Ostan Asuntoja Podcastin voi tilata tästä

Ostan Asuntoja Podcastin kaikki jaksot

Asuntosijoittamisen tavoitteet ja uudet riskit 2020 – Blogi #205

TUOREIMMAT KIRJASUOSITUKSET

Asuntosijoittajalle 6 kirjaa opiskeltavaksi, jotta on valmiina 6 kuukauden päästä – Blogi #198

3 tärkeää kirjaa oman asuntosijoittamis- ja vuokraustoimintani kannalta 2019 Blogi #169

Saa kommentoida

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: