Siirry sisältöön

Onko vuokralaisella varaa valita? – Tiistaiaudio #224

21/06/2022
Harri Huru Ostan Asuntoja

Kesäaiheisen Asuntosijoittamisen lumipalloefekti -kirjan alennuskoodi ”KOTIMATKA”, jolla saa 30 %:n alennuksen kirjan kovakantisesta versiosta kirjan nettisivuilta 


Viime sunnuntaina pohdin blogissa sitä, Voisiko ”1 %-yksikkö lisää korkoa laskee 10 % asunnonostajan kykyä maksaa asunnosta” -nyrkkisääntö toimia?

Nyt nappasin tämän tiistain pohdinnan aiheen ja vääristelen sitä. Tämä sanonta tarkoittaa käytännössä sitä, että vuokra-asuntojen tarjonta ylittää kysynnän. Aikaisemmin vuokranantajalla oli varaa valita eli epämukava tilanne, kun asuntoja oli 1 ja hyviä vuokralaisia 3, joista kahdelle piti tuottaa pettymys. Kun vuokralaisella on ns. varaa, silloin hänellä on 3 vuokra-asuntoa ja usein 3 vuokranantajaa valittavanaan.

Mutta onko vuokralaisella vähemmän euroja, joiden avulla valintaa tehdään? Ja onko vuokranantajalla varaa siihen jos vuokralaisella on varaa? Näitä pohdin tänään.


Tellu esikoiskirjailija Uotila Osa 1 – Ostan Asuntoja Podcast #207


Kiitos Ostan Asuntoja -sisällön mahdollistavalle sponsorille:

sijoitusasunnot.com

Sijoitusasunnot.com tarjoaa hyvätuottoisia sijoitusasuntoja alle markkinahintojen ja arvokasta tietoa sekä ajankohtaisia näkemyksiä asuntosijoittamisesta. Käy katsomassa vuodelle 2021 päivittyneet nettisivut, uusimmat kohteet, liittymässä sähköpostilistalle, lataamassa ilmaiset asuntosijoittajan työkalut ja katsastamassa uusimmat artikkelit osoitteesta sijoitusasunnot.com.

Tosi laadukas opas: Sijoitusasunnon valokuvaus ja kuvien editointi nykyaikaisella kännykällä

Pistä muuten Sijoitusasunnot.com YouTube -kanava tilaukseen

Blogista: Sijoitusasunnon myyminen – näin onnistut!

Henri Neuvonen sadasta tuhanteen miljoonaan Osa 1 – Ostan Asuntoja Podcast #203


Tiistaiaudion kuuntelumestat:

Ostan Asuntoja YouTube -kanavan voi tilata tästä

Ostan Asuntoja Podcastin voi tilata tästä

Ostan Asuntoja Tiistaiaudio löytyy myös Audiblen ja YouTuben kautta sekä Supla– ja Podit-palveluista

Saa kommentoida

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: